Home O nás Pes Kočka Hlodavec Články

Jak se starat o uši

U psů s převislými ušnímu boltci je vhodné začít od  3.měsíce provádět pravidelnou hygienu uší. Je nutné psa zvyknout na to, že mu do uší občas něco kápnete, jinak budete mít v případě zánětu velmi těžkou pozici. K čištění uší používejte speciální ušní přípravky, které dokáží rozpustit ušní maz.

 

 A jak se uši správně čistí?
  • Zasuňte nástavec kapek do ušního kanálu a lahvičku několikrát stiskněte, aby se celý vnitřní prostor vyplnil tekutinou. Nemějte obavy, že poraníte bubínek, psi mají ušní kanál zalomený a dostat tak hluboko není při běžném čištění ucha prakticky možné.
  • Nemá-li lahvička nástavec, natáhněte boltec, aby se ušní kanál napřímil, přiložte lahvičku a několikrát stiskněte. Pohněte trochu uchem ze strany na stranu, aby mohla kapalina vtéci dovnitř. Opakujte, dokud není ušní kanál naplněný.
  • Po naplnění ušního kanálu promněte ucho mezi prsty v místě, kde vyrůstá z hlavy. Stěny kanálu se musí třít o sebe. Správnou masáž poznáte podle mlaskavého zvuku. Pokud ucho nemlaská, musíte ho více naplnit nebo silněji promnout.
  • Do ucha nestrkejte žádné tampóny, jakmile psa pustíte, s chutí vytřepe kapky i s rozpuštěnou špínou. (Uši mu proto vykapávejte raději venku nebo v koupelně.)
  • Málokterému psovi se čištění uší líbí,  většinou proto potřebujete pomocníka, který ho přidrží.
  • Pracujte pokud možno rychle – natáhnout ucho, zasunout nástavec, několikrát stisknout, odložit lahvičku a promasírovat. A pak uplatit pochoutkou a hodně chválit.

!!!

Uši psovi vykapejte vždy po koupání, ať už ve vaně, nebo v létě v potoce.

Pokud začnou uši svědit (pes potřásá hlavou nebo si ucho drbe a kňučí u toho), zajděte vždy do ordinace na vyšetření. Může se jednat o ušní svrab nebo o alergii.

Návštěvu neodkládejte, pokud z ucha cokoliv teče.

 zpět

zpět na hlavní stranu