Home O nás Pes Kočka Hlodavec Články

Jak pečovat o srst

Každého psa se srstí delší než jsou dva centimetry je nutné pravidelně pročesávat.  Při pročesávání totiž hned na počátku zachytíte všechna možná kožní onemocnění i napadení parazity. Následná léčba tak bude mnohem snadnější a kratší.

Každého psa je vhodné také čas od času vykoupat. A kdy s tím začít? Panuje všeobecně rozšířený názor, že malé štěně se koupat nesmí, nejméně do půl roku. Nikdo sice neví proč, ale snad každý to dodržuje - i za cenu  soužití se značně zapáchajícím tvorečkem. Štěně můžete vykoupat v jakémkoliv věku, jenom musíte dát pozor, aby následně neprostydlo a voda se mu nedostala do očí nebo do uší.

Dospělého psa koupejte podle potřeby. Starší psi vyžadují koupel častěji, neboť se jim více mastí srst. Bytové psy stačí koupat 4-6x ročně, venkovní 1-2x ročně.

!!!

Ke koupání používejte pouze psí šampóny. Vyvarujete se tak možné kožní reakci. Srst důkladně namočte, naneste předem rozředěný šampón a důkladně napěňte. Hlavu si nechte až nakonec a nenanášejte šampón kolem očí a tlamy. Při oplachování šampónu hlavu zakloňte, aby pěna nenatekla do očí.  Uši můžete chránit vatovými tampóny.

První koupání musí být šetrné a pokud možno příjemné. Místo sprchy štěně raději polévejte, místo fénu důkladně vytřete a nechte proschnout. U bázlivých štěňat nechte hlavu napoprvé být.

Po koupeli vytřete oči ophtalem. Uši je vhodné vykapat čistícími kapkami a jemně promnout. Nepoužívejte vatové tyčinky, přebytečné kapky včetně špíny a zatoulané vody z koupele pes bez problémů vytřese.

Koupejte po důkladném vyvenčení, pokud možno večer. Přes noc většina psů proschne. I při fénování se drží vlhkost v srsti několik hodin. Psa, který není dokonale suchý, v zimě jenom rychle vyvenčete a spěchejte domů.

zpět

zpět na hlavní stranu