Home O nás Pes Kočka Hlodavec Články

Jak vybrat to správné plemeno psa

Na tuto otázku nenajdete odpověď v atlasu plemen psů, ale ve své domácnosti. Musíte si odpovědět na tyto otázky pro následujících 15 let:

  • Jak dlouho bude pes denně sám?
  • Kolik času mohu psovi denně věnovat?
  • Jakou fyzickou aktivitu od psa očekávám a jakou mohu poskytnout?
  • Jak často cestuji a kdo se o psa postará, zatímco budu pryč?
  • Může mít někdo z rodiny alergii na zvířata?
  • Jak rušná je moje domácnost? Kolik peněz mohu ročně odložit na "provoz"? Kolik se za to dá pořídit krmení?
  • Kolik bude stát veterinární péče?

Až si odpovíte, můžete si sepsat, jak by měl vypadat váš ideální pes. Možná jste původně chtěli dobrmana a najednou vám z toho vychází "gaučák" menší velikosti. Teprve teď přichází čas otevřít atlas plemen psů a hledat. Nemějte obavy, najdete takového, který s vámi spokojeně stráví řadu let, a zamilujete si ho. Ani si nevzpomenete, že jste původně chtěli něco úplně jiného.

!!!

Nevybírejte si psa podle toho, jak vypadá nebo co je nyní v módě. Přecpané psí útulky jsou důkazem, že to není nejvhodnější způsob. A třeba právě tam na vás čeká ten jediný a nejlepší.

Není rozhodující, zda bydlíte v paneláku nebo máte velkou zahradu, pes potřebuje aktivitu smečky a ne dlouhé hodiny osamění na hektarovém pozemku.

Bydlíte-li v patře bez výtahu, nevybírejte plemena s dlouhou páteří, schody mohou být už od středního věku problémem.

Jste-li sportovně zaměřeni, zapomeňte na buldoga. Naopak pro pecivály nebude nejvhodnější border kolie.

Jste-li společenští, nepořizujte si hlídače. Návštěvy odradí nebo dokonale otráví vytrvalým štěkotem. A nemá cenu mu něco vyčítat, proto je přece na světě.

Máte-li malé děti, pečlivě zvažujte pořízení velkého psa. Děti se rády navštěvují, křičí a pošťuchují se, i nejhodnější pes může cítit povinnost zasáhnout. (Malý pes sice taky, ale škody nejsou tak veliké.)

Nepořizujte psa kvůli dětem, na krku ho následujících 12-15 let budete mít vy. Pes naše ratolesti baví tak 1-2 měsíce, pak už jim je na obtíž. (Existují čestné výjimky, které potvrzují pravidlo.)

Náklady na "provoz" psa jsou přímo úměrné jeho velikosti, krmením počínaje a léky konče, vše se dávkuje podle hmotnosti. Není řešením krmit levnými krmivy a zapomínat na preventivní péči, v konečném účtování zaplatíte mnohem více za léčbu, často doživotní.

Vyskytuje-li se u někoho z rodiny alergie, pořiďte si nejdřív morče nebo třeba pískomila. Pokud zjistíte, že se alergie vztahuje i na zvířata, darovat ho je snažší než sehnat vhodného pána pro vašeho psa.

Pokud často cestujete a nemáte zajištěno stabilní hlídání, volte raději malé plemeno, může se stát, že ho budete muset brát s sebou. Ne každý pes snáší psí hotely.

Pokud trávíte mimo domov pravidelně více než deset hodin, na pořízení psa zapomeňte. Popravdě řečeno, bude to obtížně snášet i kočka nebo papoušek. Co takhle pořádné akvárium?

zpět

zpět na hlavní stranu