Home O nás Pes Kočka Hlodavec Články

Kdy a proč odčervovat

Parazité zvíře vždy oslabují. Jejich výskyt může být za určitých okolností tou poslední kapkou, která zvrátí  boj s nemocí v prohru. Řada z nich je nebezpečná i pro člověka. Proto je s podivem, že podle průzkumů méně než třetina majitelů své psy pravidelně odčervuje.

Štěně je nutné v prvním roce odčervovat do tří měsíců stáří každé dva týdny, do půl roku věku každý měsíc (2.-4.-6.-8.-12.-16.-20.-24. týden). Zanedbání odčervení může vést až k ucpání střev a úhynu. Pro štěňata od 8 týdnů můžete požádat o kombinovaný spot-on, který likviduje blechy i škrkavky.

Všechna štěňata se rodí nakažená škrkavkami a do půl roku věku vylučují jejich vajíčka trusem. Proto je nutné v tomto období nejen pravidelně odčervovat, ale i po svém štěněti uklízet, aby nedocházelo k zamořování půdy. Vajíčka škrkavek jsou nesmírně odolná a přežívají i v extrémních podmínkách několik týdnů. Dokáží pak nakazit nejen psa, ale i dítě, které si před jídlem neumyje ruce. U dětí mohou larvičky psích škrkavek vyvolat vážné zdravotní poruchy, neboť  s oblibou migrují do oka.

Dospělého psa byste měli odčervit nejméně 2x ročně.  Odčervení můžete vynechat jen v případě opakovaného vyšetření trusu na parazity s negativním výsledkem. Trvalým bojem proti vnitřním parazitům přispíváte k celkovému ozdravení životního prostředí ve vašem městě.

U dospělých psů již škrkavky nehrozí, mnohem častější je výskyt tasemnic a tenkohlavců. Zejména tenkohlavci jsou opět přenosní i na člověka, u kterého se zavrtávají do slepého a/nebo tlustého střeva a způsobují zde zánět.

!!!

Odčervení zbavuje zvíře parazitů jednorázově a nechrání před opětovným nakažením třeba již následující den.  Proto je vhodné odčervovat pravidelně po celý život.

Nechcete-li odčervovat naslepo, nechte ve stejných intervalech vyšetřit trus vašeho zvířete ve veterinární ordinaci. A jak odebrat správně vzorek? Odebírejte  tři po sobě jdoucí dny vzorek trusu (stačí velikost lískového ořechu) do uzaviratelného kelímku, který až do odevzdání skladujete při nízké teplotě, nejlépe v lednici. (Ve veterinární ordinaci vás rádi vybavíme kelímkem i špachtličkou na odběr vzorku.)

Nedávejte psům syrové maso nebo vnitřnosti ze zvířat krmených čerstvou trávou nebo senem (králíci, ovce). Na trávě nebo v seně mohou být vajíčka parazitů a býložravci jim slouží jako mezihostitelé.

Dodržujte, zejména u malých dětí, hygienu rukou. Nenechávejte je hrát si na nezakrytých pískovištích, neboť se do nich téměř určitě venčí potulné kočky.

Vajíčka parazitů musí určitou dobu „zrát“ ve vnější  prostředí. Nemusíte se tedy bát, že se vaše dítě při hře se psem nakazí .

Odčervením psa zhruba jeden týden před každoroční vakcinací zvyšuje dosaženou hladinu protilátek. Vaše zvíře je tak lépe chráněno.

Odčervovací prostředky je nutné střídat, neboť parazité si na ně dokáží zvyknout. Poraďte se o vhodném odčervovacím léku se svým veterinárním lékařem. 

zpět

zpět na hlavní stranu