Home O nás Pes Kočka Hlodavec Články

Jak zatočit s blechami a klíšťaty

Zatímco nad odčervováním řada pejskařů mávne rukou, zablešeného psa nikdo doma mít nechce. Což je dobře, neboť blechy představují nejen hygienický, ale i zdravotní problém. Jejich kousnutí často vyvolává těžké a špatně léčitelné alergie, pro které se psí život stává takřka nesnesitelným, a mívají v sobě zárodky psích tasemnic.

Klíšťata jsou neméně nebezpečná, neboť jsou zdrojemi boreliózy nebo encefalitidy, na které jsou psi také vnímaví. Stejně jako blechy i klíšťata jsou příčinou těžkých alergií a mohou dokonce vyvolat obrnu.

Boj proti blechám a klíšťatům začíná narozením psa a končí jeho odchodem do psího nebe. Naštěstí si můžete vybrat ze široké škály přípravků.

Antiparazitární šampóny

Je to dobrá volba pro lidi, kteří mají psa doma a koupou ho 1x měsíčně. Lepší antiparazitární šampóny zajišťují ochranu právě po tuto dobu.

Jak je používat?
Rozřeďte šampón v teplé vodě a nalijte na mokrého psa. Důkladně promasírujte celý kožich včetně hlavy, v okolí očí a uší buďte opatrní. Nechte působit 5 minut, pak dobře opláchněte teplou vodou a psa osušte.

Antiparazitární spreje a pudry

Některé chrání pouze několik dnů, ale lze je používat již u nejmenších mláďat, jiné mají rezistentní účinek 2-4 týdny. Jsou vhodné zejména v případě, kdy není možné nebo bezpečné zvíře vykoupat. Do těla se vstřebávají se minimálně, proto se mohou používat i u starých a nemocných psů. Pudry a spreje nezaručují 100% účinnost, neboť téměř vždy se na nějakou část těla zapomene a parazité tam mohou přežít. Navíc jsou protiparazitární látky přímo v srsti a snadno se dostanou do úst – třeba vašeho dítěte, které si se zvířátkem hraje.

Jak je používat?
Postupně postříkáte nebo napudrujete každé místečko zvířecího těla včetně hlavy a břicha. Pozor, látka se nesmí dostat do očí! Pak srst pročešete nebo promnete, aby byl opravdu ošetřen i poslední chloupek. Sprej nechte zaschnout, pudr po několika minutách spolu s mrtvými parazity vykartáčujte.

Antiparazitární obojky

Jedná se vlastně o zásobník pudru, který se pohybem zvířete neustále sype do srsti. Jejich výhodou je dlouhodobá účinnost, lepší obojky zvíře chrání až 7 měsíců. Nevýhodou je vyšší cena a nutnost obojek neustále nosit.  A pochopitelně, i v tomto případě jsou antiparazitární látky v srsti.

Jak je používat?
Vždy si důkladně přečtěte návod! Některé obojky fungují jako solnička - před nasazením je nutné odstranit ochrannou folii a nesmí se zkracovat. Jiné lze přistřihnout podle libosti, ale je důležité je nasadit tou správnou stranou … nejdříve čtěte, pak nasazujte nebo stříhejte.

Spot-on preparáty

Jedná se o dobře známé „kapky mezi lopatky“. Působí většinou měsíc a zvíře je čisté, neboť se účinná látka vstřebává do těla. I zde ale narazíme na nevýhody. Nelze je použít u nejmenších mláďat  do 2-3 měsíců stáří, u velmi malých psů nebo u zvířat oslabených či nemocných. Navíc některé preparáty fungují perfektně na blechy i na klíšťata, některé jen na blechy, jiné jen na klíšťata a některé jsou blechám i klíšťatům tak led pro pobavení - zakousnou se klidně na místo aplikace. Rozhodně doporučuji konzultaci ve veterinární ordinaci.

Jak je používat?
Vyberte místo aplikace, kam si zvíře zcela určitě nedosáhne jazykem - u psů to je místo mezi lopatkami, u kočky počátek krku hned za hlavou. Ulomte vršek aplikátoru, rozhrňte srst a vyprázdněte aplikátor na kůži. Nechte v klidu zaschnout – nepouštějte zvíře ven, aby si roztok, který může trochu svědit, „nevyválelo“ z kožichu. Po dobu 24 hodin zvíře nekoupejte ani nenechte namočit.

Tablety

Jedná se stále populárnější preparát Bravecto, který dokáže ochránit psa až půl roku proti blechám i klíšťatům Majitelé mají občas strach z tablety - je třeba si uvědomit, že z hlediska těla je úplně jedno, jestli se preparát vstřebá kůží nebo trávicím traktem. Aby fungoval, musí se dostat do krve. Tableta tak není škodlivější než spot-on preparát.

Jak používat?
Tablety jsou ochucené, naprostá většina psů je žere z ruky jako bonbon. Jinak zabalte do kousku něčeho chutného - jako odčervovací tablety.

!!!

Ošetřete vždy všechna zvířata v domácnosti. Nekombinujte bez domluvy s veterinárním lékařem různé antiparazitární prostředky, můžete vyvolat nežádoucí reakci na kůži.

Na každý antiparazitární přípravek se může vyskytnout nesnášenlivost v podobě intenzivního svědění. V takovém případě vykoupejte svědící místo v jemném šampónu a dobře opláchněte vlažnou vodou, do které jste přidali lžíci octa. Pokud svědění do 48 hodin neustane nebo si zvíře místo rozškrabává do krve, zajděte raději do ordinace. Jakoukoliv reakci vždy hlaste, váš veterinární lékař vám doporučí preparát s jinou účinnou látkou.

Buďte trpěliví. Antiparazitární prostředky působí většinou pouze na dospělé parazity, jenže při objevení dospělého parazita je již v okolí blíže neurčený počet vajíček. Například blecha klade vajíčka, které padají ze srsti na podlahu i sedací nábytek. Tam se z nich vylíhnou larvičky, které se několikrát svlékají, a po třech týdnech dospějí a znovu psa napadnou. I po vyhubení poslední dospělé blechy tak musíte počítat s třítýdenním „doběhem“. Jediná blecha údajně za dva měsíce vyplodí 20.000 dospělých potomků a 160.000 „mláďat“!

Místo, kde se zvíře zdržuje, je nutné důkladně vyčistit, popř. opakovaně vystříkat antiparazitárním sprejem, polštáře a deky vyprat v horké vodě a podle možností vyžehlit. Připravte se na to, že i tak se mohou parazité ještě nějakou dobu na vašem zvířeti objevovat, neboť jejich vývojové cykly (vajíčko-larva-dospělec, který napadá zvíře) trvají týdny. Napadené zvíře je nutné po tuto dobu nepřetržitě chránit opakovanou aplikací antiparazitárních látek (šampón, pudr) nebo zvolit prostředek s dlouhou dobou účinnosti (spot-on, obojek).

Zvíře pravidelně kontrolujte, při dlouhodobém používání stejné účinné látky si na ni parazité mohou vypěstovat odolnost, a vámi zvolený prostředek nefunguje. V takovém případě je nutná změna.

Pokud najdete přisáté klíště, uchopte ho za hlavičkou vytahovacími klíšťkami a pomalu vytočte ven (je jedno, na jakou stranu a nic na něj nekapejte). Vytažené klíště spláchněte do odpadu a dobře si potom umyjte ruce. Místo přisátí zakápněte dezinfekcí.

Snažte se zabránit kontaktu zvířete s parazity. Například klíšťata číhají především na polovysoké trávě na krajích lesa nebo v parcích. Když psa přes tyto místa přenesete, snížíte počet klíšťat, které se přinese domů. A ten zbytek ještě můžete odstranit důkladným vykartáčováním.

Požadujte-li přírodní produkt, můžete si vybrat sprej, pudr nebo obojek s přírodními silicemi. Tyto přípravky jsou vhodné zejména jako prevence pro zvířata, která se s parazity mohou setkat jen zřídka. Nevěřte ale pohádkám o odpuzujícím účinku česneku, vitamínu B nebo cibule. Nefungují. 

zpět

zpět na hlavní stranu