Home O nás Pes Kočka Hlodavec Články

Jak a čím krmit

Při výživě svého psa máte dvě volby: buď budete vařit doma nebo kupovat psí granule.Obě možnosti mají své výhody i nevýhody.

Domácí strava

Víte, co má pes v misce a v jaké kvalitě.  Strava je čerstvá a neobsahuje umělé přísady. Je to ovšem pracnější a časově náročnější.

Granule

Je to snadné a rychlé. Odlišit ale kvalitní krmivo od takového, které má jen pěkný obal, není v době masivní reklamy a absenci dobrých mravů snadné. Nekvalitní krmiva mohou způsobit vážné zdravotní problémy.

Zvažte svoje možnosti a rozhodněte se, jaký způsob zvolíte. Kombinace domácí stravy a granulí je zcela nevhodná! Psovi chybí vitamíny a minerální látky a je zbytečně překrmovaný energií.

K domácí stravě potřebujete kvalitní doplněk vitamínů a minerálních látek sestavený právě pro tento účel. Musíte také věnovat zvýšenou pozornost stavu chrupu, tendence k tvorbě zubního kamene je mnohem vyšší.

Při používání granulí odolejte přesvědčování, že levné krmivo je stejně kvalitní jako to drahé. Kdyby bylo, výrobce by ho prodával za mnohem vyšší cenu, není levný, aby vám udělal radost, ale protože dobře ví, že by mu vyšší cena neprošla. Kvalita granulí je přímo úměrná kvalitě surovin, úrovni použité technologie a rozsahu vstupní  a výstupní kontroly, což zvyšuje náklady výrobce. Částku, kterou ušetříte na krmivu, později vložíte do zvýšené veterinární péče a drahých diet pro nemocná játra, srdce či ledviny. (A věřte tomu nebo ne, veterináře to příliš netěší. Jsou výdělky, které si rádi odpustíme.)

!!!

Pár rad při krmení domácí stravou...

Krmíte-li čerstvým masem vhodným pro lidskou výživu, můžete ho, s výjimkou masa rybího, používat i syrové. Vnitřnosti a ryby používejte pouze jako doplněk. Ryby vždy uvařte.

Používejte jeden až dva druhy masa. V případě výskytu potravní alergie provedete snadno náhradu.

Doplněk stravy musí obsahovat vápník a hořčík na vybalancování fosforu obsaženého v mase, a všechny vitamíny a stopové prvky. Přidávejte lososový olej.

Nepoužívejte mléčné výrobky, s výjimkou štěňat je psi špatně tráví nebo vůbec nesnáší.

Co pes nesežere do půl hodiny, musíte vyhodit. Hrozí namnožení bakterií a výsledný průjem.

... a při krmení granulemi

Kvalitní granule mají vyšší cenu, levné granule nejsou kvalitní. Odolejte nákupu pochoutek, hraček, pelechů  a oblečků a ušetřené peníze dejte na krmení. Zejména u malých psů není místo pro kompromisy, při trávicích problémech velmi rychle ztrácí sílu a vůli přežít.  

Kupujte výhradně originální obaly. Snižujete riziko náhodné či úmyslné záměny a zhoršení kvality během skladování. Nekoupíte také krmivo prošlé.

Zajímejte se o skladování. Krmivo ze skladu, kde nekolísá teplota, si udrží mnohem déle garantovanou kvalitu.

Stravitelnost krmiva nevyjadřuje číslo na obalu, ale vzhled trusu vašeho psa. Neplatí, že čím více, tím lépe.

Ne všechny trávicí problémy souvisí s krmením. Vyskytnou-li se ale při otevření nového balení nebo nákupu jiné značky, podezření je na místě.

Doma skladujte pytel s krmivem na chladném a především suchém místě a vždy ho podle možností uzavřete.

To, že krmivo chutná, není nezbytně známkou jeho kvality. Všichni výrobci používají zchutňovadla - i na levná a nekvalitní krmiva.

zpět

zpět na hlavní stranu